ARTICLES
Home | About | Products | Services and Articles | Contact | Faydalı Bilgiler

 
İÇİNDEKİLER...
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 Soba nedir?
18.04.2005 17:44:16]
Bazı evlerde hala kullanılmakta olan ısınmak için kullanılır. Ama asıl önemli olan sobanın ne olduğu değil de hayatımıza getirdiği kültürdü. Hatırlarsınız evinde sobası olanların rutin olarak yaptıkları şeyler vardı, sabahları odun, kömür tenekelerini hazırlayıp çıkarmak, annelerimizin sabahları sobayı temizleyip tekrar doldurması ve yakması, sabaha onun sönüp evin buz gibi olması gibi. Bir de akşamları onun başında oturup ısınmak için beklemek, hafta sonları çamaşırları ısıtmak için borusuna bir demir takılır ve tabi en güzeli kestane olayı. Başlıbaşına bir konudur.

11.08.2004 16:06:05]
Soba,daha çok ısınmak için kullanılır Zaten soba deyince aklımıza bir odanın içinde birkaç insanın bulunduğu sıcak ortamlar geliyor.Aslında sobanında bir felsefesi var -hereşeyin olduğu gibi sobaya koyduğumuz yiyecekler, çaydanlık vs. gibi araçlar vardır. Özellikle sobanın felsefesi bu : mutluluk... birkaç saat önceden yapılan nacizane hazırlık (borular , odunlar, kağıt parçaları)ve akşam olunca yanında oturup sohbet etmek...
 

nasıl kurulur?

 24.05.2004 23:43:50]
öncelikle sobanın konulacağı yer hazırlanır. altına mermer taş veya emaye altlık veya seramik altlık, arkasına yanmaz karton(amyant) vs konulur. sonra soba oturtulur. buraya kadar yapılan kısım en kolayı olmasına rağmen asıl zor bölüm buradan sonra başlar.

soba ile baca arası, borular ile örülür. borular duvara fazla yakın olmamalıdır yoksa tütme yapar. fazla kısa ya da uzun olursa olursa ortamı ısıtmaz. o nedenle daha önce denenmiş boyutlar tutturulmalıdır.

borular kurulduktan sonra, duvara ya da tavana BORU KELEPCESI ile sabitlenmelidir

T.C. Kültür Bakanlığınca KUZİNE:.

Kuzine, altında odun ateşinin yakıldığı onun yanında veya altında fırınımsı yeri ve yüzeyde ocak yeri bulunan basit bir ocaklı fırın gibidir. Yakılan odunun  dumanı boru aracılığıyla bacaya verilir. Az çok kapalı sistem olduğundan ve de aynı zamanda ısıtma aracı olarak kullanıldığından, enerji ekonomisi yönünden açık ocak ve tandırdan daha iyidir.

tarihte nasıl bir simge olarak kullanılmıştır?

    25.05.2004 23:11:16]
osamnlı zamanından kalma saraylarda sıkça görebileceğiniz gibi kullanılan sobanın işçiliği ev sahibinin sosyal statüsünü göstermesi açısından çok önemlidir.

genelde yurtdışında yaptırtılan çini süslemeli sobalar zengin insanların evlerini süslemiştir. daha çok sac ile üretilen sobalar halkın tercihleri arasında olmuştur. Ucuzluk açısından.
 

aksesuarları nelerdir?

    20.06.2004 13:05:22]
boruya kelepçe ile takılan ve herbiri tek tek düzeltilen çamaşır kurutma telleri.

    15.07.2004 11:16:35]
soba ayaklarının yere değmesini önlemek için altına koyulacak bir mermer ya da sobayla aynı renkteki bir metal plaka, odanıza çok değişik bir hava verebilir(???)


   15.07.2004 11:16:35]   sobanın etrafında oluşacak pisliklerin temizlenmesi ve sobaya daha rahat kömür doldurabilmek için kullanılan soba  kürekleri...

 

Soba nasıl hazırlanır?

    16.07.2004 10:13:27]
en alta kömür konulursa daha uzun süre ısıtma potansiyeline sahip olur.. kömürün üstüne odun, talaş, gazete, gaz yağı ve kibrit(yanıyor olacak) atılırsa yanar...
 

nasıl temizlenir?

    30.05.2003 11:05:05]
Önce yere gazete serilir. Sonra borular sökülüp dışarda dik şekilde tutarken yanlarına kurulur. Bu işleme silkeleme denir. Silkeleme işi bittikten sonra boruların içine fırça sokularak iyice temizlenir. Fırça yoksa, aynı işlemi sopanın ucuna gazete sararakta yapabiliriz.
Daha sonra Sobaya boruların takıldığı kısımdaki kurumlar temizlenir. Borular geri takılıp soba kullanıma hazır hale getirilir.

soba çeşitleri nelerdir?

    25.05.2003 0:04:22]
taş kömürü sobası, kovalı soba, gaz sobası, odun sobası, tezek sobası (farklı mıdır bilmiyorum.)

bir de fanlı soba. bu sobayı bolu'da bir kamyoncu lokantasında görmüştüm. sobanın boruları, sobadan çıkarken dörte ayrılıyor sonra üstte tekrar teke düşüp bacaya kadar tek boru ile devam ediyordu. dörte ayrıldığı yerde ise bir küçük fan ile ısı tüm lokantaya dağıtılıyordu. yapan adamın soğuktan çok çektiğini düşünmüştüm...

    16.01.2004 0:21:43]
ya anneannemin evinde misafir gelince bir soba çıkardı ortaya. misafir odasının tam göbeğine konurdu. oldukça şık bir şeydi oturma odasındaki varoş gaz sobasına göre. böyle kafes gibiydi, tel tel. bir de ondan vardı hatırlıyorum. elimi tellere dayayıp coss diye yandığım zamanlar çoktur...

    16.01.2004 11:45:09]
yanık yağ sobası vardır birde. Sanayi mahallelerinde, oto tamirhanelerinde kullanılır sıkça. aracınızın yağ değişiminden sonra yağlarınızın bir kısmı bu şekilde değerlendirilir. üstte bir tankı vardır. direk ateş görmemesine rağmen soba tarafından yağ burada ısıtılıp yanma haznesine damla damla akar. yanar ve tankı ısıtır. böyle devam eder. bir tür çevre katliamıdır. ama yağ sobasıyla donmuş parmaklarını ısıtan kara benizli çıraklara bunu anlatmaya çalışmayın yinede.

    28.01.2004 12:49:37]
En ekonomik sobalardan biri hatta en ekonomigi Kuzine sobasidir. Kuzine sobasi hem yemek pisirmek, hem pasta pisirmek hemde isinmak icin ideal bir soba turudur. İcinde patates sogan pisirilerek kis gunlerinde hazir yemek yapmaya yarar. Yufka ekmek icine konularak yenen sogan ve patatesin tadina doyum olmaz.

    29.01.2004 5:21:03]
bolu yöresine özgü fındık sobası vardır. yakacak olarak boş fındık kabukları kullanılır ve oldukça kullanışlıdır. çok iyi ısıtır denenmiştir.


soba yakıtları nelerdir?

    25.05.2003 17:56:35]
odun, kömür, yapay kömür, gazyağı, yanıkyağ, talaş, elektrik...

    15.07.2003 11:19:46]
eski gazeteler, kabuk (fındık kabuğu), altı iyice açılmış postal, sehpa takımı (ki ayrı bir obje konusudur...).. ve zorda kalınca akla gelebilecek bissürü mobilya

    15.07.2003 17:58:51]
üzerinde pişirilen kestanenin kabukları ve içinde yakılan değil de koksun diye üzerine koyulan mandalina kabukları vardı bir de.

    15.07.2003 21:56:55]
Birde kozalak vardır.

    16.07.2003 14:16:30]
japon tabii ki

    17.07.2003 1:53:23]
Çam kozalağı

    14.10.2003 10:05:31]
eski kalın ansiklopediler,pazardan alınan tahta sebze-meyve kasaları,odunlukta komşuların kırdığı odunlardan arta kalan çalı çırpının çalınarak sobayı yakmada kullanımı,içerisinde tırnak kesilen gazete kagıtlarının burusturularak sobaya atılması,evde herkezden gizli alınan esyanın ambalajı,saç kılları ...vs

 

 

AVANTAJLARI


avantajları nelerdir?

    24.05.2003 23:48:04]
kullanıcısına üstünde kestane, eğer sobanın altında kül tablası varsa kumpirlik patatesleri küle gömerek közleme yapabilme avantajı tanır.

     04.12.2003 15:57:04]
Annelerimiz sobanın üzerine asılan demirlerde çamaşırlarımızı kuruturlardı. Yıkanmış bir atlet bir saat içersinde kurur

     11.01.2004 1:45:23]
sıcacıktır(normal olarak). ama onun sıcaklığı kalorifer sıcaklığından farklıdır. hala anneannemin mersin'de bulunan evinde bir tane mevcuttur. kimi zaman bir dilim ekmeği ısıtır kimi zaman da yeni yıkadığımız ve buz gibi olan ellerimi... en keyiflisi de kuzenlerimle etrafına oturup dedimizin anlattığı çocukluk anılarını, atatürk'ün mersine gelişini belki bir milyonuncu kez dinlemek, bir yandan da anneannemin dilimlediği portakalları yemektir. aradan zaman gecer, kuzenler büyür üniversiteli olur büyük şehirlere taşınır, soba artık yerini daha çok elektirikli sobaya bırakmıştır. ailenin dedesi çoktaaan o çok sevdiği atatürk'ün yanına gitmiştir. geriye kalan, başka bir şehirde memleketten gelen portakalları yerken akıllarda canlanan anılar, bu satırları yazarken de gözlerde biriken birkaç damla gözyaşıdır...

    11.01.2004 13:52:28]
kestane, patlamış mısır.. bir de kuzine türü olanlar vardır ya hani verevine soba yani.. onun yanında bir gözü vardır oraya da mısır ekmeği koyarsın tereyaalı.. ohh.. tabii kumpir olayı cabası.. bir de dediğiniz gibi. .farklıdır sıcaklığı.. yanakların kızarır.. :)

    11.01.2004 17:46:42]
üzerinde fındık kavurursun ama toplarken kesin parmaklarından bi kaçı yanar alacağın 3 dakikalık zevk bölece 2 günlük acıya dönüşür :)

    28.01.2004 14:03:42]
soba yanmadığı halde, içeriye yeni giren ve de soğuktan morarmış bir kişinin, sanki borusu çok sıcakmış gibi kısa aralıklarla ellerini değdirmeye çalışması, bir süre sonra sobanın yanmadığını farkedip kek durumuna düşmemek için nedense boruyu tamamen avuçlaması ve "üşüdüm bea" demesi sizi güldürebilir.. artık avantaj mı dezavantaj mı bende anlayamadım bunu..

    8.02.2004 4:02:36]
örneğin soba oturma odasındaysa ve sizin çok tuvaletiniz gelmişse terar odaya döndüğünüzde o farklı sıcaklığın yüzünüze vurması ve evet kavurduğunuz fındıkları kaldığınız yerden yemeye devam etmeniz her nekadar rahanın dediği gibi bu zevkin belki bir acıya dönüşeceğini bile bile..!

  EN EKONOMİK NASIL ISINIRIM?
       Kışın en ekonomik ısınma hangi araçlarla daha verimli olur? Isı kaybını önlemenin yolları nelerdir?
       
       Emin Koramaz: İlk önce ekonomiden ne kastettiğimiz masaya yatırılmalı. Yakıt ekonomisi dediğimiz zaman teknik olarak anlaşılması gereken, yakıtın verebileceği yakıt enerjisinin ne kadarından faydalandığımız demektir. Yakıt fiyatları arasında da farklılıklar söz konusu. Hepsini birlikte düşünerek, gerek çevreye mümkün olduğunca en az zarar verecek, gerekse de ekonomik anlamda bizleri rahatlatacak öncelikle yakıt tipinin seçilmesi gerekiyor. Bu yakıt tipine en uygun yakıcının seçilmesi ve işleticinin de konu hakkında yeterli bilgi ve deneyime sahip olması gerekiyor. Bu yakma sistemi de aslında bir zincir. O zincirden herhangi birisi koptuğunda yakıttan istediğimiz verimi alamayabiliriz. İkiye ayrılıyor, yakıt için kullanılan cihazlar. Bunlar bireysel ısıtma cihazları ve merkezi ısıtma cihazları. Merkezi ısıtma cihazları olarak ağırlıklı olarak kazanlar kullanılmakta. Bireysel sistemi olarak büyük çoğunlukla sobalar, kombi tabir ettiğimiz cihazlar ve kat kaloriferleri kullanılıyor. Gerek çevreye olan etkileri, gerekse verimlilik değerleri ardarda dizildiğinde uygun cihaz seçimini gözönüne aldığımızda yakıtlardan öncelikli olarak bugünkü fiyatlarla en ucuzu linyit. Arkasından ithal kömür bunu izlemekte. Üçüncü olarak doğalgaz, dördüncü olarak fuel oil, beşinci olarak tüpgaz... Ve en son olarak da motorin ve elektrik, fiyat pahalığında belirli bir sırayı izlemekte. Ama dediğim gibi burada önemli olan öncelikle verimli bir cihazın seçilmesi. Sistemin uzman bir mühendis tarafından tekniğine uygun şekilde tasarlanması ve bir mühendis gözetiminde tüm sistemin monte edilmesi.

 

DOĞALGAZ SOBASINDA EV ISINMASI

EV ISITMASI
* Çatı izolasyonunuz yetersiz ise izolasyonunuzu uygun bir şekilde yaptırınız. Çatınızdaki ısı kaybınız %20 civarındadır. Bu şekilde ısıtma maliyetinizi azaltabilirsiniz.
* Sistemlerinize ısı ayarlı termostat monte ettirdiğinizde veya ısı ayarlı termostatı bulunan cihazlar kullandığınızda gaz tüketiminiz optimize olacaktır.
* Kapı ve pencerelerinizi yeniden yaptırırken izoleli malzemeler tercih ediniz. Konutlardaki tüm ısı kaybının %15’i pencere ve kapılardan olmaktadır. Mevcut izolesiz kapı ve pencerelerinizin kenarlarındaki boşlukları pencere süngeri ile kaplayınız.
* Doğalgaz sobası kullanıyorsanız, soba filtrenizi cihazı kullanmaya başladığınız mevsime girdikten sonra her ay kontrol ediniz, gerekiyorsa değiştiriniz.
* Verimli kullanma oda konforu 19 derecedir. Oda termostatı olduğunda 1 derece düşer ve yakıt tüketiminde %6 tasarruf sağlanır.
* Termostatınızı, bir günden fazla evden uzak kalacaksanız, kapatınız.
* Sıcaklığın içeride kalması için geceleri perdelerinizin örtülü olması büyük enerji tasarrufu sağlar. Pencerelerinizden güneş çekildiği zaman perdelerinizi kapatınız.
* Soğuk havalarda sıcaklığı içeride tutmak için duvar veya pencere klimalarının dış havayla temas eden bölgelerini engelleyiniz. Tüm ısı kayıplarının %10’u yeniden ısıtılmak zorunda olan hava hareketlerinden dolayı gerçekleşir. Fakat bacalı veya bacasız tipte doğalgaz cihazlarının bulunduğu ortamlarda bulunması zorunlu olan 100 cm2 net geçişli havalandırma menfezini kesinlikle kapatmayınız.
* Radyatörleri mobilya ve benzeri eşyalar veya perdeler ile engellemeyiniz, kapatmayınız. Radyatörler örtülürse %15 yakıt tüketimi artar.
* Doğalgaz tüketim cihazı satın almak istediğinizde verimi yüksek olanı tercih ediniz.
* Pişirme ocağını ısınma amaçlı kullanmayınız.
* Bulunduğunuz ortamın konfor şartlarına uygun olarak ısınma cihazını ayarlayınız.
* Bacalı cihazları dolapların içerisine yerleştirmeyiniz. Bu durum cihazların ortamdan yanma havası almasını engeller ve yanma verimi düşer.


SICAK SU
* Sıcak Su Termostatınızı 50°C’ye ayarlayınız. Aşırı sıcak su sadece fazla enerji tüketmez aynı zamanda insan cildi için yanık tehlikesi oluşturacağı için sağlıksızdır.
* Su ısıtma kontrol vanasını “pilot” konumuna getiriniz, eğer evden bir hafta veya daha fazla uzak kalacaksanız kapatınız.
* Elle bulaşık yıkarken soğuk su ile durulama yapınız, bulaşık makinesinde yıkama yapıyorsanız makineyi tam dolu olarak çalıştırınız.
* Sıva üstünden döşenmiş sıcak su borularının yalıtımını yapınız.
* Yeni bir su ısıtıcısı alırken enerji verimi yüksek modelini tercih ediniz.


OCAK VEYA FIRININ VERİMLİ KULLANILMASI
* Eğer pişirme tarifinde belirtilmiyorsa fırınınıza ön ısıtma yapmayınız.
* Fırın kapağını yemek pişirirken açmayınız.
* Üst yakıcı alevini tencere veya tavanızın boyutu kadar açınız.
* Pişirme başladıktan sonra yavaş yavaş kaynatınız.
* Zaman ve sıcaklık talimatlarına uyarak pişiriniz.
* Kullanılmayan ocak brülörlerini (gözlerini) kapatınız.
* Pişirme esnasında yemek kaplarını kapalı tutunuz.
* Pişirme ocağını ısınma amaçlı kullanmayınız.

Doğalgaz, odun veya kömür, hangisi en iyi ve ucuz ısınmayı sağlar, ne tür ısıtma araçlarıyla masraflarımızı en aza indirebiliriz, yalıtım sorununu nasıl halletmeliyiz?

EN EKONOMİK NASIL ISINIRIM?
Kışın en ekonomik ısınma hangi araçlarla daha verimli olur? Isı kaybını önlemenin yolları nelerdir?

Emin Koramaz: İlk önce ekonomiden ne kastettiğimiz masaya yatırılmalı. Yakıt ekonomisi dediğimiz zaman teknik olarak anlaşılması gereken, yakıtın verebileceği yakıt enerjisinin ne kadarından faydalandığımız demektir. Yakıt fiyatları arasında da farklılıklar söz konusu. Hepsini birlikte düşünerek, gerek çevreye mümkün olduğunca en az zarar verecek, gerekse de ekonomik anlamda bizleri rahatlatacak öncelikle yakıt tipinin seçilmesi gerekiyor. Bu yakıt tipine en uygun yakıcının seçilmesi ve işleticinin de konu hakkında yeterli bilgi ve deneyime sahip olması gerekiyor. Bu yakma sistemi de aslında bir zincir. O zincirden herhangi birisi koptuğunda yakıttan istediğimiz verimi alamayabiliriz. İkiye ayrılıyor, yakıt için kullanılan cihazlar. Bunlar bireysel ısıtma cihazları ve merkezi ısıtma cihazları. Merkezi ısıtma cihazları olarak ağırlıklı olarak kazanlar kullanılmakta. Bireysel sistemi olarak büyük çoğunlukla sobalar, kombi tabir ettiğimiz cihazlar ve kat kaloriferleri kullanılıyor. Gerek çevreye olan etkileri, gerekse verimlilik değerleri ardarda dizildiğinde uygun cihaz seçimini gözönüne aldığımızda yakıtlardan öncelikli olarak bugünkü fiyatlarla en ucuzu linyit. Arkasından ithal kömür bunu izlemekte. Üçüncü olarak doğalgaz, dördüncü olarak fuel oil, beşinci olarak tüpgaz... Ve en son olarak da motorin ve elektrik, fiyat pahalığında belirli bir sırayı izlemekte. Ama dediğim gibi burada önemli olan öncelikle verimli bir cihazın seçilmesi. Sistemin uzman bir mühendis tarafından tekniğine uygun şekilde tasarlanması ve bir mühendis gözetiminde tüm sistemin monte edilmesi.

İSTANBULLU NEYİ SEÇİYOR
En ekonomik ısınma yöntemi olarak halkımız neyi tercih ediyor?

Kazım Kartal: İstanbul’da en çok kullanılan doğalgaz. Kesinlikle taşıma sorunu yok. Ondan kaynaklandığı için de şu anda en kullanılışlı doğalgaz.

SOBANIN YERLEŞİMİ
Yakıt ürünlerinden hangisi daha ekonomik? Isıdan en iyi şekilde yararlanmak için soba yerleşiminde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Kazım Kartal: Öncelikle soba için en önemli şey bacadır. Baca tertibatı kesinlikle iyi yapılmışsa, herhangi bir sorun yoktur. Verimini de çok sağlam çok iyi alır. Yalnız baca uzunluklarını çok fazla tutmak sağlık açısından tehlikeli. Bundan dolayı da buna önem gösterilirse herhangi bir sorun olmaz.

İSTANBUL VE ANKARA
İstanbul’da doğalgaz tercih ediliyor. Sayın Koramaz, Ankara için kömür daha ekonomik dedi. İstanbul için fiyatları kıyasladığınızda aynı şeyi söyleyebilir misiniz?

Kazım Kartal: İstanbul’da biraz daha farklı. Yani kömür fiyatları piyasa gereğince yerine göre farklı. Bu nedenle kömür çok daha uygundur diyemiyoruz. Ama sistemine göre de değişiyor. Merkezi sistemlerde daha farklı, bireysel sobalarda daha farklı. Sobalarda çok uygun olabilir, ama merkezi ısınanlarda bu kadar uygun olmayabiliyor.

EN VERİMLİ YAKIT
Sayın Koramaz, linyitin en ucuz olduğunu söylediniz. Peki verimlilik açısından baktığınızda en uygun, en iyi verim elde edeceğimiz yakıt sizce hangisi? Neyi tercih etmeliyiz?

Emin Koramaz: Teknik anlamda kullanılan yakıtlar arasında en verimli olanı doğalgazdır. Çünkü doğalgazda havayla yakıtı uygun oranlarda karıştırmak mümkün olabilmektedir. Gaz halinde bulunduğu için doğalgaz. Bunun dışında her türlü otomatik kontrole, yakma sistemlerinin otomasyon kanalıyla kontrol edilmesine, gerekli emniyet ve güvenlik tertibatlarının alınmasına izin vermektedir. Doğalgaz bu anlamda teknik olarak verimli bir gazdır. Uygun cihazlar, uygun yakıcılar kullanıldığında da verimler, yüzde 107 oranlarına kadar kazanlarda çıkabilmektedir.

EVİMİZ SICAK OLMUYOR
Yedinci ve en üst katta oturuyoruz. Kışın çok soğuk oluyor diye çatıyı yalıtım malzemesiyle kaplattım, camları değiştirdim, kalorifer peteklerinin arkasına ısı yalıtım levhaları koydum. Buna karşın hala evimiz sıcak olmuyor. Ne yapabilirim?

Kazım Kartal: Üst katlarda en büyük sorun merkezi sistemlerde hava sorunudur. Yani, merkezi sistemlerde içerisinde yoğuşma oluşacağı için, peteklerin içinde hava oluşacaktır. Havaların alınması gerekiyor. Ama tabi maalesef bazen ihmal ediliyor. Tabi bunları önlemek için binanın kazan dairesinde bir tane kapalı devre imsat yaptırmak gerek. Ve imsat (peteklerin içindeki hava basıncını kontrol eden cihaz) üstteyse, onun iptali gerekiyor. Bunları yaptığımız zaman sorunu çözebilirsiniz.

DOĞALGAZ SOBALARI
Doğalgaz sobaları iyi ve kaliteli ısınma için iyi bir çözüm müdür? 100 metrekarelik bir evi ısıtmak için ne kadar masraf yaparak bu sistemden en iyi şekilde yararlanabiliriz?

Emin Koramaz: Doğalgaz sobaları ferdi ısınma yapan bir evin belirli bir kısmının sadece ısınması noktasında bir ekonomi sağlamaktadır. Ama konforlu bir ısı elde etmek istiyorsak, konutumuzun tamamında sıcaklığı yakalamak istiyorsak, konforlu bir ısıtma şekli değildir. Şu anki piyasa fiyatlarına göre tahmin ediyorum, eğer evin tamamını ısıtacaksak, doğal gaz sobalarıyla bir milyar lira civarında ilk yatırımla kurulabilmektedir.

Eğer bir odayı ısıtacaksanız, buyrun maliyet budur. Peki, evi ısıtmak istediğiniz zaman bu sobalar efektif olmuyor mu?

Kazım Kartal: Evi tamamen ısıtma biraz da mimari yapısına bağlıdır. Eğer mimari yapısı buna elverişliyse, örneğin koridorda bir soba yakarsanız, bütün evi ısıtabilirsiniz. Ama tabi bu ne kadar konforlu olur, tartışılır.

KATALİTİK
Tek başıma bir öğrenci hayatı yaşıyorum. Ekonomik olmak bizim için çok önemli. Evde kolay olduğu için katalitik yakmayı düşünüyorum. Fakat bütün gün yakıldığı zaman çok pahalıya geliyor. Benim için tavsiye edebileceğiniz farklı çözüm yolları var mı?

Kazım Kartal: Şu an doğalgaz sobası öneriyorum. Çünkü katalikte başağrısı gibi sonuçlar doğurduğu için, hem de ucuz olsun derse bence soba daha mantıklı olur.

Eğer o bölgede doğalgaz yoksa ne öneriyorsunuz?

Emin Koramaz: Eğer doğalgaz yoksa, zorunlu olarak kömür kullanacaktır. Bunun dışında yapabileceği çok fazla bir şey de yok. Katalitik sobalar, gerçekten bacasız sobalar olduğu için ortamın havasını tüketmekte yanma süresince. Ve bir takım sağlık sorunlarına da neden olabilmekte.

Katalitik sobalarını sağlıklı şekilde kullanabilmek için bir hava akımı mı yaratmak gerekiyor? Ya da ne yapmak gerekiyor?

Emin Koramaz: Öncelikle katalitik soba kullanan mahallin sık sık havalandırılması gerekiyor. Uyku zamanına geçildiğinde katalitik sobasının kullanılmasını kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Eğer binaya belirli yerlerde küçük bir havalandırma merkezi bırakılabilirse, 100 cm kare civarında, yanma için gerekli oksijen de sağlanabilir.

GECELERİ KOMBİ KULLANIMI
Geceleri kombiyi nasıl bir ayarda tutarak hem ısıyı aynı oranda tutup hem de ekonomik olmasını sağlayabiliriz?

Emin Koramaz: Binanın dış hacminin soğumaması için, geceleri en düşük seviyede ısıtmak yeterli olacaktır. Çünkü eğer geceleri düşük bir derecede çalıştırmazsak kombimizi, kullanım saatlerinde kombiyi çalıştırdığımızda bina blokunun ısınması oldukça zaman alır. Ve enerji tüketimi büyük oranda artar. Tavsiye edilen 50 derecedir. 50 derecenin altında doğalgaz kullanımında bacalarda yoğuşma olup ve baca konjeksiyonuna zarar verir.

Evimiz çok soğuk olduğu için sürekli kombiyi açık tutmak zorunda kalıyoruz. Kombiyi sabaha kadar yakmanın bir zararı olur mu?

Kazım Kartal: Öncelikle sabaha kadar yakmasında bir sakınca yok. Yalnız evde sürekli yakıp ısınamıyorlarsa, yapılan sistemle ilgili bir hata vardır. Bu hata da radyatörlerinin eksik olması olabilir. Kombisinin yeterli derecede ısıtamıyor olması olabilir. Devir daim pompasının basıncının ve veriminin düşmesi olabilir. Bu açıdan teknik servisin gelip kontrol etmesi gerekmektedir.

MERKEZİ ISITMA SİSTEMLERİ
Merkezi ısıtma sistemli doğalgaz kaloriferi neden bu kadar masraflı oluyor? Oturduğumuz sitede geçen yıl doğalgaza ödediğimiz aylık ücret 300 milyon liranın altına düşmemişti, bu yıl da endişe içinde yeni fiyatların ne olacağını düşünüyoruz. Bu fiyatı aşağı çekmenin bir yolu var mıdır, yoksa ısıtma sistemini tümüyle mi değiştirmek gerekir? Büyük apartmanlar için hangi tür sistemler tercih edilmeli?

Emin Koramaz: Öncelikle merkezi sistemler, ferdi sistemlere göre pahalı sistemler değil. İlk yatırım maliyetleri oldukça düşük, uygun kazan, uygun tasarım, uygun ekipmanlar, uygun kontrol ekipmanları kullanıldığında ve binamızın yalıtımı da uygun bir şekilde yapıldığında diğer yakıtlara göre ve ferdi sistemlere göre verimleri aşağı yukarı ferdi sistemlerde doğal gaz kullanılması durumunda aşağı yukarı aynıdır. Uygun cihaz seçimlerinde zaman zaman ferdi sistemlerden daha verimli sonuçlar da alınabilmektedir. Benim önerim öncelikle bina yanma sisteminin, yakıt sisteminin ve bina izolasyonunun uzman bir mühendise ya da makine mühendisleri odasına kontrol ettirilmesi ve hazırlanan rapor ışığında gerekli onarım ve tadilatların yapılmasıdır. Bunun dışında bakımların da verimli artması noktasında düzenli bir şekilde yapılması gerekiyor. Gerek kazan dairesini kullanan ekipmanların periyodik kontrolları, gerekse bacaların emisyon değerleri, peridoyik olarak ölçülmelidir. Bu doğrultuda da makine mühendisleri odamız halkımıza ve tüketiciye hizmetler vermektedir. Gerek Türkiye genelinde örgütlü olduğumuz 81 il ve ilçede bu doğrultuda çalışmalarımız sürdürmekte. İzleyicimize İstanbul şubemizden gerekli yardımda bulunulabilir.

TÜPGAZ TEHLİKESİ
Bulunduğumuz yerde doğalgaz olmadığı için kombiyi tüpgazla çalıştırıyoruz. Tüpleri bahçeye koyduğumuz halde ya patlarsa diye hep korku içinde yaşıyoruz. Tüplerin üzerini kalın naylonlarla örtmemizin yeterli olduğu söylendi. Başka önlemler de alınmalı mı, tehlikeyi nasıl en aza indirebiliriz?

Kazım Kartal: Naylonlar yeterli olmayacaktır. Herhangi bir yakıcı malzeme geldiği zaman, sert bir cisim geldiği zaman bunların patlama olasılığı vardır. Bir kabin oluşturulup, bunları da havalandırılmış ortam içerisinde bir şey takılırsa herhangi bir sorun olmaz. Korunaklı bir kabin oluşturulup, hava akımlarının sağlanması gerekiyor.

SOBA ZEHİRLENMELERİ
Kış aylarında yaşanan soba zehirlenmelerinin sebebi nedir? Bunun için ne gibi önlemler alarak kışa hazırlanmalıyız? Hangi tür sobaları tercih etmeliyiz?

Emin Koramaz: Soba zehirlenmelerinin ikili bir nedeni vardır. Bildiğiniz gibi yakıtlar, yanma durumunda ortamın oksijenini de tüketmektedirler. Sobaların kullanıldığı yerlerde yeterli hava girişi sağlanmalı. Bunun için öncelikle ortam sık sık havalandırılmalı. İkincisi yanma gazlarının dışarıya atılması, bu da baca kanalıyla olmaktadır. Bacaların tıkanıklığı durumunda zehirli gazlar ortama nüfuz etmekte ve zehirlenmeye neden olmaktadır. Yani neden ikilidir? Bir, ortam havasının azalmasından dolayı boğulma, ikincisi zehirlenme. Yapılabilecekler; bir kere baca temizliğine çok dikkat edilmesi. İkincisi, ortamın havalandırılması. Üçüncüsü banyolara ya da yatak odalarına soba monte edilmemesi. Dördüncü olarak alınan sobaların mutlaka TSE’ye uygunluk belgelerinin aranması. Yetkili firmaların, bakım firmalarının olup olmadığı, ülke genelinde örgütlü olup olmadığı, servislerinin bulunup bulunmadığı araştırılmalı ve soba ona göre seçilmelidir.

DOĞALGAZ RADYATÖRLERİ
Kombili bir evde, doğalgaz tasarrufu için kullanılmayan salonun radyatörlerini kapatmak veya kısmak doğru mudur?

Kazım Kartal: Kombi sisteminde ve diğer sistemlerde bir pompa yardımıyla devir daim söz konusu. Biz devir daim pompasını düşünerek en az üç peteğin çalışmasını öneriyoruz. Daha sonraki uzun hatlarda, yani evin bir ucundan bir ucuna giden hatlarda kapatabilirler. Bazı odalar kapatılabilir ama en az üç tane peteğin de çalışıyor olması koşuluyla...

KOMBİYİ AÇIP KAPAMAK
Kombiyi kısa süre için kapatıp tekrar açmanın daha fazla yakıt harcadığı söyleniyor, ne kadar doğru?

Kazım Kartal: Tabi ki doğru. Diyelim belli bir konfor ortamına ulaştık evin içerisinde, 60 dereceye ulaştık. Kombiyi kapattığımız zaman tekrar 60 dereceye ulaşmamız için daha fazla yakıt sarfiyatı gerekmekte. Bundan dolayı da belli oranlarda kapatmadan kullanırsak, düşük seviyelerde, o zaman daha iyi olacaktır.

KÖMÜRLE SABİT ISI
Kömür kullanıyoruz. Odanın ısısını sabit tutmak için ne tür soba tercih etmeliyiz?

Emin Koramaz: Sobayla odanın ısısını sabit tutmak çok olası değil. Çünkü sobada hava ve yatık miktarı çok optimum şekilde ayarlanamıyor. Ancak bazı sobalar diğerlerine göre bu konuda bir takım düzeneklere sahip. Bu konuda yapılabilecek fazla da bir şey yok aslında. Yalnız benim tavsiye edeceğim, öncelikle sobanın odanın ısıtma yükü hesaplanarak, ona uygun olarak alınması. Küçük bir hacim için büyük bir soba alınmamasıdır. Ortama uygun soba alınmasıdır. Bu şekilde bir soba seçiminde yakıt tüketimi de büyük oranda azalacaktır.

Kazım Kartal: Ben, kovalı sobaları tavsiye ediyorum. Kovalı sobalarda eğer tam doldurulduğu zaman, alevi de üstten yapıldığı zaman o yavaş yavaş aşağıya doğru ısınacağı için herhangi bir tehlike arzetmeyecektir. Ama aşağıdan ısınma yaptıkları zaman, bir yanda harlı yanmakta, hem çabuk kömür sarfiyatı. Yani çok çabuk bitecektir. Hem de daha tehlikeli olmaktadır. 

MAKALELER


 SOBANIZI ÖLÜMÜNE YAKMAYIN!

Hiç kimse zehirleneceği hayatına son verecek olan sobayı yakmak istemez.
Soba kazaları önceden tahmin edilemeyen sebeplerden , cehalet ve ihmalden, unutkanlık ve dikkatsizlikten meydana gelir. İnsanların çoğu soba zehirlenmeleri karşısında ikaz edilmesine, televizyonlarda soba ölümlerini seyredip, gazete ve dergilerde resimlerini görüp dehşete düşmelerine rağmen soba facialarında soğukların artmasıyla birlikte artış görülmektedir.

Nasıl Yakılmalı ?
· · Uçucu madde içeriği fazla olan yerli kömür üstten ,uçucu madde içeriği az olan ithal kömür alttan tutuşturulmalı.
· · Soba kovası ağzına kadar doldurulmamalı , kovanın üstünde dört parmak boşluk bırakılmalı.
· · Kömür tam tutuşmadan, soba uyutulmamalı.
· · Yanmakta olan sobanın üzerine ilave kömür atılmamalı.
Aksi halde eksik yanma söz konusu olabilir. Kömür tam yanmadığı zaman oluşan Karbonmonoksit gazı zehirlenmeye sebep olur.
· · Yatmadan önce sobaya kömür atmamalı.
Soba Kullanırken Dikkat !
· · Soba kurulmadan önce mutlaka baca temizlenmeli.
· · Sobanın kurulacağı zemin sıcağa dayanıklı değilse soba tablası kullanılmalı.
· · Fazla dirsek ve boru kullanılmamalı.
· · Boru bacayı daraltmamalı.
· · Soba boru ve dirsekleri hava sızdırmamalı.
· · Boru çapı en az 100mm. olmalı.
· · Soba tepmesine ve zehirli gazların oda içine gitmesini önlemek için rüzgar yönüne göre yön değiştiren baca kapağı kullanılmalı.
· · Soba boru ve dirsekleri belli periyotlarla temizlenmeli.
· · Rüzgarlı ve lodoslu havalarda kesinlikle kömür ve gaz sobası yakılmamalı. Lodoslu havalarda yakılan sobanın söndüğü,
sobadan çıkan zehirli gazın odaya yayılıp zehirlenmelere sebep olduğu unutulmamalı.
Baca Temizliğini İhmal Etmeyin...
Yılda en az bir kere bacanızı temizletmeniz, kışı güvenle geçirmenizi sağlar. Baca yangınları ve zehirlenmelerin kirli bacalardan kaynaklandığı,
çatı yangınlarının tamamına yakın bölümünün kirli bacanın tutuşması sonucu oluştuğu unutulmamalıdır.
Kirli baca sobadan çıkan duman ve gazı havaya iletemediğinden zehirlenmelere yol açar, yakıt tüketimini arttırır. Baca temizliği can güvenliğini sağladığı gibi , yakıttan da tasarruf sağlayarak aile bütçesine katkıda bulunur.
Sezgin ŞAHİN
KORKUTELİ ÇIRAKLIK EĞİTİMİ MERKEZİ
Metal İşleri Öğretmeni

ASBESTLİ SOBA İLE KANSERE DAVETİYE:

Erkan Çelebi

ZORUNLU standart oluşturulmadığı için ikisi TSE belgeli toplam 13 firma, ürettiği kömür sobalarında izolasyon malzemesi olarak asbest kullanıyor. Bu sobaları kullanan tüketiciler ise asbestosis denilen akciğer hastalığına yakalanma riskiyle yaşıyor.

ASBEST içerdiği gerekçesiyle Kahraman Sadıkoğlu'nun 2 milyon dolara satın aldığı dünyanın en büyük transatlantiği US America'nın onarımına izin verilmeyen Türkiye'de, zorunlu standart oluşturulmadığı için asbestli sobalarla kansere davetiye çıkarılıyor. İkisi TSE belgeli, toplam 13 firma, ürettiği kömür sobalarının izolasyonunda seramik ve amyant yerine, asbest fitil kullanıyor. Asbestli fitillerde, bu sobalarla ısınanlarda asbestosis denilen akciğer hastalığına yakalanma riski oluşturuyor.

Üreticilerin soba başına maliyetleri 3 milyon lira aşağıya çekme uğruna kullandıkları asbest, kanserojen madde içermesi nedeniyle 15 yıldır Avrupa ve Amerika'da yasak. Türkiye'de de 8 yıldır kullanılmıyor. Buna rağmen, zorunlu standart oluşturulmadığı için toplam 13 firma, kömür sobalarının üretiminde asbest içeren fitilleri kullanıyor.

İHBAR ETTİ

Bu da, ECA marka kömür sobalarının üreticisi Emas'ın ürettikleri sobaların izolasyonunda, kanserojen asbest maddesi kullanan rakip firmaları, Sanayi Bakanlığı ve Türk Standartlar Enstitüsü'ne belgeleriyle birlikte ihbar etmesi üzerine ortaya çıktı. Emas Ürün Geliştirme Müdürü İrfan Yüzbaşıoğlu ve Kalite Güvence Müdürü Şafak Namlı imzasıyla TSE'nin Çayırova'daki Kalite Kampüsü Belgelendirme Müdürlüğü'ne yapılan şikayette, 4900 sayılı soba standardına göre soba imalatında izolasyon maddesi olarak asbestin kullanımının yasak olduğuna dikkat çekiliyor.

KULLANAN FİRMALAR

Şikayette, ‘‘Buna karşın, TSE belgeli Silver markalı sobaları üreten Döküm İş, ile Kurtaran marka sobaların üreticisi Kurtaran Isı adlı firmalar, üretimlerinde, kanserojen madde içeren asbest kullanıyor. Bu iki firmanın yanı sıra Isıtaş, Yıldız, Bekaş, Ender, Ekinci, Kestek, Gülsan ve Komfor adlı katı yakıt sobası üreten firmaların, ürünlerinde de kanserojen madde asbest bulunuyor’’ suçlamasına yer verildi. Rakiplerinin ürettiği sobalarda izolasyon malzemesi olarak kullanılan asbest fitil numunelerinin de belge olarak eklendiği ihbar mektubunda, konunun TSE tarafından araştırılarak, yapılan işlemler hakkında bilgi verilmesi de isteniyor.

KANSER RİSKİ

Arkadaşımız Zeliha Aslan'ın görüştüğü Emas Genel Müdürü Önder Kıratlılar, ‘‘Halk sağlığını hiçe sayarak, Avrupa ve Amerika'nın yanı sıra kullanımı Türkiye'de de yasak olan kanserojen asbest maddesini ürünlerinin izolasyonunda kullanılan rakiplerimizin isimlerini, belgeleriyle TSE ve Bakanlık'a bildirdik. TSE ve Bakanlık, halk sağlığını yakından ilgilendiren bu uygulamayla ilgili gerekli önlemleri mutlaka alacaktır. Böylece, tüketicilerin ısınırken asbestli sobalarla kanser olma riskinin ortadan kaldırılması sağlanacaktır’’ dedi.

Sanayi Bakanlığı Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdür Yardımcısı Tülay Aydın'ın başvurularıyla ilgili bir açıklama yaptığına da dikkat çeken Kıratlılar, ‘‘Tülay Aydın, sorunun 4 bin 900 sayılı soba standardının uygulama zorunluluğu bulunmayan ihtiyari standart olmasından kaynaklandığına değiniyor. Ayrıca, soba imalatında kanserojen madde ihtiva eden asbest kullanımının, tüketici ve çevre sağlığına verdiği zararın yanı sıra, standarda uygun üretim yapan firmalar aleyhine de haksız rekabet oluşturduğunu belirtiyor. Bu nedenle de, 4 bin 900 sayılı standardın zorunlu standartlar kapsamına alınması için gerekli işlemlerin başlatılacağını söylüyor’’ dedi.

 

IŞIKLA  ISITMA

Son yılların en gözde ısınma sistemlerinden biri haline gelen ışıkla ısınmanın hızla yaygınlaştığı bildirildi. Isının farklı dalga boylarıyla iletilmesi yöntemiyle çalışan ışıkla ısınma sistemi, soba ve kalorifer gibi havayı değil, güneş gibi önce doğrudan nesneyi, ardından da bulunulan ortamı ısıtıyor. Çubuk şeklindeki florasan lambaya benzeyen tavana veya duvara asılan ya da özel ayak düzeneği üzerinde yükseltilen panellerin yardımıyla kolayca taşınabilen ışıkla ısınma sistemi, fabrika, atölye gibi ısıtılması çok zor, geniş mekanlarda tercih ediliyor.
İstanbul`da faaliyet gösteren NNR Pazarlama Danışmanlık Ltd. Şirketi Genel Müdürü Leyla Güleç, ışıkla ısınma sisteminin kuarts sobalara benzeyen düzenle çalıştığını söyledi. Sistemin parçalarının tamamının yurtdışından getirilerek montajının Türkiye`de yapıldığını kaydeden Güleç, "Sistem açık alanlarda, iş yerlerinde, restoranlarda, atölyelerde, seralarda ve balkonlarda çok daha ucuz bir şekilde ısınma imkanı veriyor" dedi.

GÜNEŞ GİBİ DOĞAL ISITIYOR
Işıkla ısınma sisteminin güneşin ısıtma sistemi gibi çalıştığını belirten Güleç, modelin çalışma prensibini şöyle anlattı: "Güneş ışınları dünyaya gelirken katettikleri uzun mesafe boyunca, içinden geçtikleri havayı ya da boşluğu ısıtmazlar. Fakat güneş ışınları dünyaya yakın olan ay ve yapay uydu gibi gök cisimlerinin kendine bakan yüzeylerinde yüksek miktarda ısınma meydana getirirler. Işınlar yer yüzüne düşer, yansır ve bulundukları yerdeki havayı ısıtır. Bu sistem de aynı şekilde üzerine düştüğü nesneleri `ışıma`yla ısıtır."
Sistemin aynı zamanda bir aydınlatma unsuru gibi şehir elektriğine bağlı olarak çalıştığını vurgulayan Güleç, "Kömür, doğalgaz ya da başka bir yakıta göre yaklaşık yüzde 82 oranda tasarruf sağlayan sistemle 25 metrekarelik bir odanın 5 saat 40 derecede ısıtılmasının maliyeti ortalama 500 bin liradır" diye konuştu. Işıkla ısınmada fizik tedavi yöntemlerinde kullanılan metoda çok yakın bir sistemin kullanıldığını belirten Güleç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Romatizma, sırt, bel, kas ve eklem ağrıları başta olmak üzere birçok hastalığa iyi gelen bu sistem, diğer ısınma metotlarının aksine oksijeni ve havadaki partikül maddeleri yakmadığı için koku ya da baş ağrısı da yapmaz. Endüstride kurutma, yumuşatma ve pişirme imalatı gibi birçok alanda kullanılan ve geleceğin ısıtma sistemi olarak ifade edilen sistem, özellikle açık alanlarda kullanılırken rüzgardan hiçbir şekilde etkilenmeden ısıtmayı sürdürür." Güleç, ışıkla ısınma sistemine olan talebin her geçen gün arttığını da belirterek, özel bir askı sistemiyle birlikte kullanılan bir adet ısınma panelinin KDV dahil 225 milyon ile 315 milyon lira arasında satıldığını sözlerine ekledi.

ELEKTRİK  ÜRETİMİ

Bilim adamları odun sobasının ısısından bir küçük ampülü yakacak kadar elektrik enerjisi üreten bir alet geliştirdiler. Lübnan’nın başkenti Beyrut’taki Amerikan Üniversitesi’nden Rida Nuveydih ile Galler’deki Cardiff Üniversitesi’nden Mike Rowe ve Gao Min adlı bilim adamları, özellikle fakir üçüncü dünya ülkelerinde kullanılabilecek aletin 100 watt elektrik üretebildiğini ve bu miktarın bir küçük ampül ya da televizyonu çalıştırabileceğini söylediler.

New Scientist dergisine açıklama yapan araştırmacılardan Rowe, ısı enerjisini elektrik enerjisine çeviren aletin fakir ülkelerde yaşayan insanlara ucuz elektrik sağlamak için önemli bir buluş olduğunu ve bu teknolojinin kırsal alanda gelişmeye katkıda bulunması için etkin işbirliği içinde olduklarını söyledi.
(NTVMSNBC)

RÜZGARLI  HAVALARDA  SOBA ZEHİRLENMELERİ ARTIYOR

Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa İlbaş, kış mevsiminde özellikle rüzgarlı havalarda soba ve şofben zehirlenmelerinin arttığını hatırlatarak, çok sayıda insanın bu nedenle yaşımını yitirdiğini belirtti.Kayseri AA

1 Şubat 2004 — Makina Mühendisleri Odası Kayseri Şube Başkanı Doç. Dr. Mustafa İlbaş, kış aylarında uygun şartlarda kullanılmayan şofbenlerin ve doğru kullanılmayan kalorifer kazanlarının, ölümcül sonuçlara yol açabileceğini söyledi.

       Kış mevsiminin insan   sağlığını tehdit eder hale gelmemesi için bir takım tedbirler alınması gerektiğini ifade eden İlbaş, şofben kullanımında uyulması gereken kuraları şöyle sıraladı:
Şofben kesinlikle banyoda bulunmamalıdır, şofbenin konulduğu yer havadar ve geniş olmalıdır.
Baca bağlantısız şofben kullanılmamalıdır. Baca bağlantısı mutlaka tekniğine uygun olarak yapılmalıdır.
Şofbenin bulunduğu ortam sık sık havalandırılmalıdır.
Şofbenin emniyet sistemi çalışır vaziyette olmalıdır. Aksi halde şofben zehirlenmesi tehlikesi, ölümcül sonuçlar doğurabilir.
       
KALORİFER KAZANLARI VE SOBALAR
       Kalorifer kazanları ve sobaların doğru kullanılmamasının da insan sağlığı açısından tehlikeli sonuçlar ortaya koyduğunu ifade eden İlbaş, sobaların üstten tutuşturulması, soba ve boruların sağlam olması ve baca temizliğinin düzenli olarak yapılması gerektiğini söyledi.
       Doç. Dr. İlbaş, kalorifer kazanlarının doğru kullanılması için uyulması gereken kuralları da şöyle özetledi:
   1. Kalorifer ateşçileri mutlaka eğitimden geçirilmelidir.
   2. Borular ve bacalardaki kurum sık sık temizlenmelidir.
   3. Su hararet göstergesinin çalışır durumda olmasına dikkat edilmeli, tesisat suyu yaz-kış boşaltılmamalıdır.
  4. Kazanların yılda bir defa periyodik bakımı ve testleri yapılmalı, sicil kartlarına işlenmelidir. Kontrollerde, teknik bilirkişi tarafından ekonomik ömrünü tamamladığı bildirilen kazanlar değiştirilmelidir.
   5. Kömürlü kazanlarda kükürt oranı düşük kalorisi yüksek kömürler tercih edilmelidir.

Haber:NtvMsnbc

Kuzine soba rağbete bindi

Soba fiyatları cep yakıyor. Sakarya'da soba fiyatları 80 ila 250 milyon arasında değişirken şimdiye kadar en çok satılan sobaların başında kuzinenin geldiği öğrenildi.

Sakarya'daki soba satıcıları en çok kuzine soba satışının arkasında krizin olduğunu ve vatandaşların alım gücünün düştüğünü belirterek şu bilgiyi verdiler:

"Modeline göre bu sobalar 100– 150 milyon lira arasında değişiyor. Son yıllarda kuzine soba satışlarımız yok denecek kadar azdı. Sadece köyde oturan müşterilerimiz kuzine soba alıyorlardı. Ama geçen sene ve özellikle bu sene kuzine soba satışında büyük bir patlama yaşanıyor. Şehrin göbeğinde oturanlar da bu sobayı tercih ediyorlar. Kuzine sobası, üzerinin geniş olması, aynı zamanda yemek, ekmek pişirilebilmesi, su ısıtılabilmesi sebebiyle tercih ediliyor. Mutfak tüpünün 16 milyonu bulması, elektriğin ise sürekli zamlanması nedeniyle insanlar kuzine sobayı tercih ediyorlar. Banyolarını bu soba üzerinde ısıttıkları suyla yaparken yemek ve ekmeklerini de yine bu soba üzerinde pişiriyorlar. Şartlar insanları buna itti."

Kömür alabilirlerse

Bu arada soba fiyatları gibi odun ve kömür fiyatları da dar gelirli için dudak uçuklatıyor. Kömür fiyatları ton başına 80 ile 190 milyon lira arasında değişirken odunun tonu ise 55 milyon liraya kadar çıktı. Kömür satıcıları hâlâ beklenen ölçüde kömür satışı yapamadıklarını belirterek depoların dolu olduğunu söylediler.Geçen kış torba torba kömür sattıklarını ifade eden kömürcüler, bu sene de manzaranın değişmeyeceğini ifade ederek "Deprem ve akabinde yaşanan krizler sebebiyle vatandaşlar bu bölgede karnını zor doyuruyor. Bu sene de galiba kilo ile kömür satacağız. Çünkü vatandaşı bu hale getirdiler." şeklinde konuştular. Duran Savaş / ADAPAZARI (cha)

Neden Lodos?

Lodoslu havalarda neden soba zehirlenmesi olur? Neden poyraz da değil de lodos? Poyraz da lodos gibi sert esemez mi? Bu soruyu liseden beri soruyorum. Hala yanıtını bulamadım. (Gökay Böbek)
Poyrazda da soba zehirlenmesi oluyor ama lodosdaki kadar çok değil. Neden lodosta soba zehirlenmesi çok daha fazla oluyor sorusunun yanıtı ise, lodosun poyrazdan daha sert (şiddetli) esmesi ile ilişkili değildir. Bu sorunun yanıtı bu rüzgarların estiği yön, diğer bir deyişle
kuzeydoğudan esen poyraz kuzeyli olduğu için genellikle soğuk; güneybatıdan esen lodos ise güneyli olduğu için genellikle sıcak hava taşıyan bir rüzgardır. Dumanın yükselme hızı, dumanın sıcaklığı ile etrafını saran havanın sıcaklığı arasındaki farka bağlıdır. Diğer bir deyişle, bacadan cıkan duman ve gazlar kendilerini soğuk bir ortamda bulduklarında hızla yükselebilirler. Sıcak bir rüzgar olan lodos, dış ortam sıcaklığını arttırdığı için sadece sobayı boğmaz aynı zamanda bacanın çekiş gücünü de büyük ölçüde azaltır.

Mikdat Kadıoğlu

Merve Özgen / Sobadan zehirlenmeyelim

Her kış yaşanan ancak önüne bir türlü geçilemeyen bir olay soba zehirlenmesi. Her sene tekrar tekrar haberleri yapılır. Ne tür önlemler alınması gerektiği, uzmanlarla konuşularak en doğru şekilde halka anlatılmaya çalışılır. Ancak buna rağmen kış aylarında yaşanan kuvvetli lodosların ardından hep böyle kötü haberlerle karşılaşırız.  Geçtiğimiz hafta da böyle bir hafta oldu ve ben de bu konudan bahsetmek istedim. Kuvvetli rüzgar  elbette soba zehirlenmelerini tetikleyen bir etken ancak tek kabahat rüzgarın değil. Esas problem  yanlış kullanım. Peki neler yapılmalı? Öncelikle baca temizliği çok önemli, bacalar en az senede iki kez temizlenmeli. Soba ve bacanın doğru kurulmuş olması da gerekiyor. Mesela bacalar  çatıdan en az bir metre yüksekte ve şapkalı olmalı. Sobalar ilk tutuşturulurken çok doldurulmamalı, ve tutuşturma işlemi alttan değil daima üstten yapılmalı. Bir diğer önemli nokta ise gece yatarken sobaların söndürülmüş olması gerekiyor. Çünkü gece yaşanan zehirlenmelerin farkedilmesi  daha zor olduğu için daha tehlikeli. Herşey  usulüne göre yapılırsa böyle kötü olayları yaşamak zorunda kalmayız. Mutlu Hafta Sonları.....

 

Kışın oda nemini iyi ayarlayın

Soba ve kaloriferlerin odadaki nemi çabuk tüketmesi solunum yolu enfeksiyonlarına davetiye çıkarıyor.
Nemin dengesini korumak için kaloriferli evlerde peteklere su dolu kaplar iliştirilebilir. Soba ile ısınan evlerde ise soba üzerinde su dolu bir çaydanlık konulabilir.

Konya İl Sağlık Müdür Vekili Murat Uyav, özellikle kış aylarında üst solunum yolu enfeksiyonlarının görülme sıklığının arttığını söyledi. Bu enfeksiyonların artışında mevsimsel koşulların da etkili olduğunu belirten Uyav, kış mevsiminde kapalı ortamların nem oranı dengesinin iyi ayarlanması gerektiğini ifade etti. Nemsiz bir ortamın, üst solunum yolu enfeksiyonlarına adeta davetiye çıkardığını kaydeden Uyav, “Boğazdaki mikrobik faaliyetler, nemsiz ortamda daha etkin hale gelir. Bundan dolayı, farenjit, larenjit, tonsillit ve sinüzit gibi hastalıklara yakalanma riskini artırır” diye konuştu.

NEMİ KORUMAK İÇİN

Kışın evlerde yanan soba veya kaloriferlerin ortamdaki nemi daha çabuk tükettiğini vurgulayan Uyav, şunları kaydetti: “Ortamın sıcaklığını sağlamaya çalışırken ihtiyaç duyulan nemi tüketmiş oluyoruz. Kaybolan nemi tekrar havaya vermek için kaloriferli evlerde peteklere su dolu kaplar iliştirilebilir. Soba ile ısınan evlerde ise soba üzerinde su dolu bir çaydanlığın olması ortama sağlık için ihtiyaç duyulan nemi sağlayacaktır.”

Özellikle uyku esnasında genizde bulunan kasların gevşemesinden dolayı burundan nefes alıp vermenin zorlaşması nedeniyle solunumun ağızdan yapıldığını, bunun da alınan havadaki nem oranını düşürdüğünü anlatan Uyav, “Bu durum uykudan sonra ağızda ve genizde kuruluğa ve yutkunma zorluğuna neden olur. Uyumadan önce odanın neminin kontrol edilmesi ve nem için gereken tedbirlerin alınması gerekiyor” dedi.

İYİLEŞME SÜRECİ UZAYABİLİR

Uyav, üst solunum yolu enfeksiyonlarından herhangi birine yakalanmış hastaların, nemsiz ortamlarda bulunmaları halinde hastalığın iyileşme sürecinin de uzayacağını söyledi. İyileşme sürecinin uzamasının yanında hastalığın bir süre sonra kronikleşme olasılığının da bulunduğunu belirten Uyav, “Hatta, hastalık bir süre sonra seyrini değiştirip daha ağır olarak tabir edilen alt solunum yolu enfeksiyonlarından bronşit ve zatürreeye dönüşebilir” diye konuştu.(ntvmsnbc)

Wood stoves

You can also increase your fireplace's efficiency -- if not its beauty -- by installing a wood stove in front of it. The existing fireplace chimney becomes the exhaust for the stove. Inspect, clean and repair your chimney first, and check with your local building department or air pollution control district to see if either a wood stove or insert is allowed.

Wood stoves can be added without a fireplace, of course. There are many types of wood stoves on the market today; if you're to buy one, choosing from the many styles, models and options can be a difficult task. Remember that stoves can be expensive to buy initially and costly to operate if you're going to buy wood. They can also be dangerous -- make sure you educate the occupants of your home about the potential safety hazards.

Before you buy, make sure a wood stove meets local air quality regulations. As a rule of thumb, the more efficient the stove, the less pollution it produces. Check with your local air pollution control district to see if there are regulations covering how efficient your stove must be.

According to the U.S. Environmental Protection Agency, the use of wood for residential heating contributes up to 50 percent of the polynuclear organic air pollutants, some of which may be carcinogenic. During winter months, in areas where wood is the principal heating fuel, Wood stoves produce as much as 80 percent of these type pollutants.

Robert McCrillis of the EPA says, "...In the field, it's the installation and how the stove is operated that has the largest effect on how it performs. Public education on the correct use of a word-burning stove is part of the current regulations."

To meet federal clean air standards, some areas are regulating the use of wood stoves and banning fireplaces in new construction. In order to curb pollution, some communities allow only installation of EPA-approved Phase II stoves, which combust the wood more completely and are more efficient.

Once you've bought and installed a wood stove, notify your local building department to conduct a final inspection to ensure that all safety requirements are met before you use the stove.

How to buy the right wood stove

When you begin shopping for a wood stove, consider first what you need it to accomplish. Keep these questions in mind:

 1. How much space must be heated?

   
 2. How often will the wood stove be used?

   
 3. How much can I afford to spend?

   
 4. Will very young children be present when the stove is in operation -- a possible safety hazard? Are there any other significant problems to consider, such as the ability of other family members to operate the stove when needed?

   
 5. What safety equipment do you need? How much does that cost?

   
 6. Will a wood stove be economical when compared other types of heating systems?

   
 7. Should I buy a regular wood stove or pellet stove?

   

The size of the area to be heated will determine the size of the wood stove you purchase. Remember that a stove that is too small will not heat the area adequately. One that is too large may release too much heat, causing you to reduce the air supply into the stove -- a practice that reduces the stove's efficiency, wastes fuel dollars, and can cause safety and air pollution problems.

With many types of wood stoves and hundreds of models from which to choose, the buying process can be frustrating. One way to simplify the process is to rely on the help of a knowledgeable and reliable wood stove dealer.

Keep these questions in minds when you choose both a dealer and a stove manufacturer:

 • Does the dealer carry lines from several different manufacturers, so I can compare the features?

   
 • How realistic are any claims made by a dealer about a particular product?

   
 • Can the dealer help me choose the right size stove and help me place it in the optimum location in my house?

   
 • Can the dealer deliver and install the product?

   
 • Can the dealer repair each model sold?

   
 • Are replaceable parts, service manuals and warranties available?
   
Wood Heating and Weight Values
Species Btu/Cord* Cord Weight
(pounds) **
DRY
Cord Weight
(pounds) **
GREEN
Alder, Red 18.4 - 19.5 2000 - 2600 3200 - 4100
Ash 24.5 - 26.0 2680 - 3450 4630 - 5460
Aspen 17.0 - 18.0 1860 - 2400 3020 - 3880
Beech 28.6 - 30.4 3100 - 4000 4890 - 6290
Birch 25.9 - 27.5 2840 - 3650 4630 - 5960
Cedar, Incense 17.8 - 20.1 1800 - 2350 3020 - 3880
Cedar, Port Orford 20.7 - 23.4 2100 - 2700 3400 - 4370
Cherry 22.3 - 23.7 2450 - 3150 4100 - 5275
Chinquapin 23.2 - 24.7 2580 - 3450 3670 - 4720
Cottonwood 15.8 - 16.8 1730 - 2225 2700 - 3475
Dogwood 28.6 - 30.4 3130 - 4025 5070 - 6520
Douglas-Fir 23.5 - 26.5 2400 - 3075 3930 - 5050
Elm 22.3 - 23.7 2450 - 3150 4070 - 5170
Eucalyptus 32.5 - 34.5 3550 - 4560 6470 - 7320
Fir, Grand 17.8 - 20.1 1800 - 2330 3020 - 3880
Fir, Red 18.3 - 20.6 1860 - 2400 3140 - 4040
Fir, White 18.8 - 21.1 1900 - 2450 3190 - 4100
Hemlock, Western 21.6 - 24.4 2200 - 2830 4460 - 5730
Juniper, Western 23.4 - 26.4 2400 - 3050 4225 - 5410
Laurel, California 24.6 - 26.1 2690 - 3450 4460 - 5730
Locust, Black 29.5 - 31.4 3230 - 4150 6030 - 7750
Madrone 29.1 - 30.9 3180 - 4086 5070 - 6520
Magnolia 22.3 - 23.7 2440 - 3140 4020 - 5170
Maple, Big Leaf 21.4 - 22.7 2350 - 3000 3840 - 4940
Oak, Black 25.8 - 27.4 2821 - 3625 4450 - 5725
Oak, Live 34.4 - 36.6 3766 - 4840 6120 - 7870
Oak, White 26.4 - 28.0 2880 - 3710 4890 - 6290
Pine, Jeffery 19.3 - 21.7 1960 - 2520 3320 - 4270
Pine, Lodgepole 19.7 - 22.3 2000 - 2580 3320 - 4270
Pine, Ponderosa 19.3 - 21.7 1960 - 2520 3370 - 4270
Pine, Sugar 17.3 - 19.6 1960 - 2270 2970 - 3820
Redwood, Coast 17.8 - 20.1 1810 - 2330 3140 - 4040
Spruce, Sitka 19.3 - 21.7 1960 - 2520 3190 - 4100
Sweetgum (Liquidambar) 20.6 - 21.9 2255 - 2900 4545 - 5840
Sycamore 21.9 - 23.3 2390 - 3080 4020 - 5170
Tanoak 25.9 - 27.5 2845 - 3650 4770 - 6070
Walnut, Black 24.5 - 26.0 2680 - 3450 4450 - 5725
Western Red Cedar 15.4 - 17.4 1570 - 2000 2700 - 3475
Willow, Black 17.5 - 18.6 1910 - 2450 3140 - 4040
* British thermal unit (Btu) values based on specific gravity of 80 cubic feet per cord. 8000 to 8500 Btu per pound for non resinous woods. 8600 to 9700 Btu per pound for resinous woods.

** Weights:
 

 • Lower value of range assumes 70 cubic feet of wood per cord.
   
 • Higher value of range assumes 90 cubic feet of wood per cord.
   
 • Dry weight at 12 percent moisture content.
   
 • Green weight at 40 to 60 percent moisture content.
   

All moisture contents based on "wet" wood basis.

 

Başa Dön

 

     Welcome!

 
 
Ürünler
 
 
 
 
 
 
 
Doğalgaz Nedir?  

STOVE MATERIALS

FUME  PIPES:

EB1: 70cm * 13cm  EB2: 50cm * 13cm    EB3: 33cm *  13cm  EB4: 25cm *  13cm    EB5: 15cm *  13cm   EB6: 70cm *  11cm   EB7: 50cm *  11cm     EB8: 33cm *  11cm   ED1: 13cm Elbow     ED2: 11cm Elbow     ED3: L Elbow 

 

 

 

 

 

WOODEN STOVES:

WOOD 1,2,3 : Wooden Stoves       Enamelled Wooden Soves. It can produce with bucket, with moulded cast iron, with brick in it. 

50cm is the standart height. It can be produce as 45cm, 40cm and 35cm lenghts. Chimney exit fume pipe diameter is 13cm.

 

PIKNIK: Piknik(Ordek) Stove. It is used for the rooms and bathrooms, small dimensions (33cm x 50cm).

With ash pouring out system, it has own ashtray. Upper lids are in front 17cm and back 10cm or 9cm. Chimney exit diameter is 11cm

 

BRAZIERS: Three standart sizes we produce. 25cmx35cm 30cmx40cm     30cmx50cm...

 

BRAZIER with CHIMNEY: 28cmx38cm standart size. Guttered Chrome iron sheet grids.

 

BUDGET CONTAINERS:   It is produced by using Galvanization 2mm iron sheet.

If the demand would be at least 200ea, it can be produced any size it wants.

 

 STOVE BUDGETS: Cylinderical  buckets for wooden stoves. Chrome budgets. Thick iron sheet budgets, 2mm, 1.50mm budgets. 0.70mm budgets.

And all things about the stoves we produce.

Stove paddles,

  hangers,            

fume pipes and elbows,

sheet and plastic chimney covers,

rosettes,   ...etc.  EVERYTHING ABOUT THE STOVES...

 

Our experience is our guarantee,  Our quality is  our sign.

 

 

    

STOVE MATERIALS

FUME  PIPES:

EB1: 70cm * 13cm  EB2: 50cm * 13cm    EB3: 33cm *  13cm  EB4: 25cm *  13cm    EB5: 15cm *  13cm   EB6: 70cm *  11cm   EB7: 50cm *  11cm     EB8: 33cm *  11cm   ED1: 13cm Elbow     ED2: 11cm Elbow     ED3: L Elbow 

 

 

 

 

 

WOODEN STOVES:

WOOD 1,2,3 : Wooden Stoves       Enamelled Wooden Soves. It can produce with bucket, with moulded cast iron, with brick in it. 

50cm is the standart height. It can be produce as 45cm, 40cm and 35cm lenghts. Chimney exit fume pipe diameter is 13cm.

 

PIKNIK: Piknik(Ordek) Stove. It is used for the rooms and bathrooms, small dimensions (33cm x 50cm).

With ash pouring out system, it has own ashtray. Upper lids are in front 17cm and back 10cm or 9cm. Chimney exit diameter is 11cm

 

BRAZIERS: Three standart sizes we produce. 25cmx35cm 30cmx40cm     30cmx50cm...

 

BRAZIER with CHIMNEY: 28cmx38cm standart size. Guttered Chrome iron sheet grids.

 

BUDGET CONTAINERS:   It is produced by using Galvanization 2mm iron sheet.

If the demand would be at least 200ea, it can be produced any size it wants.

 

 STOVE BUDGETS: Cylinderical  buckets for wooden stoves. Chrome budgets. Thick iron sheet budgets, 2mm, 1.50mm budgets. 0.70mm budgets.

And all things about the stoves we produce.

Stove paddles,

  hangers,            

fume pipes and elbows,

sheet and plastic chimney covers,

rosettes,   ...etc.  EVERYTHING ABOUT THE STOVES...

 

Our experience is our guarantee,  Our quality is  our sign.

 

STOVE MATERIALS

FUME  PIPES:

EB1: 70cm * 13cm  EB2: 50cm * 13cm    EB3: 33cm *  13cm  EB4: 25cm *  13cm    EB5: 15cm *  13cm   EB6: 70cm *  11cm   EB7: 50cm *  11cm     EB8: 33cm *  11cm   ED1: 13cm Elbow     ED2: 11cm Elbow     ED3: L Elbow 

 

 

 

 

 

WOODEN STOVES:

WOOD 1,2,3 : Wooden Stoves       Enamelled Wooden Soves. It can produce with bucket, with moulded cast iron, with brick in it. 

50cm is the standart height. It can be produce as 45cm, 40cm and 35cm lenghts. Chimney exit fume pipe diameter is 13cm.

 

PIKNIK: Piknik(Ordek) Stove. It is used for the rooms and bathrooms, small dimensions (33cm x 50cm).

With ash pouring out system, it has own ashtray. Upper lids are in front 17cm and back 10cm or 9cm. Chimney exit diameter is 11cm

 

BRAZIERS: Three standart sizes we produce. 25cmx35cm 30cmx40cm     30cmx50cm...

 

BRAZIER with CHIMNEY: 28cmx38cm standart size. Guttered Chrome iron sheet grids.

 

BUDGET CONTAINERS:   It is produced by using Galvanization 2mm iron sheet.

If the demand would be at least 200ea, it can be produced any size it wants.

 

 STOVE BUDGETS: Cylinderical  buckets for wooden stoves. Chrome budgets. Thick iron sheet budgets, 2mm, 1.50mm budgets. 0.70mm budgets.

And all things about the stoves we produce.

Stove paddles,

  hangers,            

fume pipes and elbows,

sheet and plastic chimney covers,

rosettes,   ...etc.  EVERYTHING ABOUT THE STOVES...

 

Our experience is our guarantee,  Our quality is  our sign.

 

STOVE MATERIALS

FUME  PIPES:

EB1: 70cm * 13cm  EB2: 50cm * 13cm    EB3: 33cm *  13cm  EB4: 25cm *  13cm    EB5: 15cm *  13cm   EB6: 70cm *  11cm   EB7: 50cm *  11cm     EB8: 33cm *  11cm   ED1: 13cm Elbow     ED2: 11cm Elbow     ED3: L Elbow 

 

 

 

 

 

WOODEN STOVES:

WOOD 1,2,3 : Wooden Stoves       Enamelled Wooden Soves. It can produce with bucket, with moulded cast iron, with brick in it. 

50cm is the standart height. It can be produce as 45cm, 40cm and 35cm lenghts. Chimney exit fume pipe diameter is 13cm.

 

PIKNIK: Piknik(Ordek) Stove. It is used for the rooms and bathrooms, small dimensions (33cm x 50cm).

With ash pouring out system, it has own ashtray. Upper lids are in front 17cm and back 10cm or 9cm. Chimney exit diameter is 11cm

 

BRAZIERS: Three standart sizes we produce. 25cmx35cm 30cmx40cm     30cmx50cm...

 

BRAZIER with CHIMNEY: 28cmx38cm standart size. Guttered Chrome iron sheet grids.

 

BUDGET CONTAINERS:   It is produced by using Galvanization 2mm iron sheet.

If the demand would be at least 200ea, it can be produced any size it wants.

 

 STOVE BUDGETS: Cylinderical  buckets for wooden stoves. Chrome budgets. Thick iron sheet budgets, 2mm, 1.50mm budgets. 0.70mm budgets.

And all things about the stoves we produce.

Stove paddles,

  hangers,            

fume pipes and elbows,

sheet and plastic chimney covers,

rosettes,   ...etc.  EVERYTHING ABOUT THE STOVES...

 

Our experience is our guarantee,  Our quality is  our sign.

 

STOVE MATERIALS

FUME  PIPES:

EB1: 70cm * 13cm  EB2: 50cm * 13cm    EB3: 33cm *  13cm  EB4: 25cm *  13cm    EB5: 15cm *  13cm   EB6: 70cm *  11cm   EB7: 50cm *  11cm     EB8: 33cm *  11cm   ED1: 13cm Elbow     ED2: 11cm Elbow     ED3: L Elbow 

 

 

 

 

 

WOODEN STOVES:

WOOD 1,2,3 : Wooden Stoves       Enamelled Wooden Soves. It can produce with bucket, with moulded cast iron, with brick in it. 

50cm is the standart height. It can be produce as 45cm, 40cm and 35cm lenghts. Chimney exit fume pipe diameter is 13cm.

 

PIKNIK: Piknik(Ordek) Stove. It is used for the rooms and bathrooms, small dimensions (33cm x 50cm).

With ash pouring out system, it has own ashtray. Upper lids are in front 17cm and back 10cm or 9cm. Chimney exit diameter is 11cm

 

BRAZIERS: Three standart sizes we produce. 25cmx35cm 30cmx40cm     30cmx50cm...

 

BRAZIER with CHIMNEY: 28cmx38cm standart size. Guttered Chrome iron sheet grids.

 

BUDGET CONTAINERS:   It is produced by using Galvanization 2mm iron sheet.

If the demand would be at least 200ea, it can be produced any size it wants.

 

 STOVE BUDGETS: Cylinderical  buckets for wooden stoves. Chrome budgets. Thick iron sheet budgets, 2mm, 1.50mm budgets. 0.70mm budgets.

And all things about the stoves we produce.

Stove paddles,

  hangers,            

fume pipes and elbows,

sheet and plastic chimney covers,

rosettes,   ...etc.  EVERYTHING ABOUT THE STOVES...

 

Our experience is our guarantee,  Our quality is  our sign.

 

 

FUME  PIPES:

EB1: 70cm * 13cm  EB2: 50cm * 13cm    EB3: 33cm *  13cm  EB4: 25cm *  13cm    EB5: 15cm *  13cm   EB6: 70cm *  11cm   EB7: 50cm *  11cm     EB8: 33cm *  11cm   ED1: 13cm Elbow     ED2: 11cm Elbow     ED3: L Elbow 

 

 

 

 

 

WOODEN STOVES:

WOOD 1,2,3 : Wooden Stoves       Enamelled Wooden Soves. It can produce with bucket, with moulded cast iron, with brick in it. 

50cm is the standart height. It can be produce as 45cm, 40cm and 35cm lenghts. Chimney exit fume pipe diameter is 13cm.

 

PIKNIK: Piknik(Ordek) Stove. It is used for the rooms and bathrooms, small dimensions (33cm x 50cm).

With ash pouring out system, it has own ashtray. Upper lids are in front 17cm and back 10cm or 9cm. Chimney exit diameter is 11cm

 

BRAZIERS: Three standart sizes we produce. 25cmx35cm 30cmx40cm     30cmx50cm...

 

BRAZIER with CHIMNEY: 28cmx38cm standart size. Guttered Chrome iron sheet grids.

 

BUDGET CONTAINERS:   It is produced by using Galvanization 2mm iron sheet.

If the demand would be at least 200ea, it can be produced any size it wants.

 

 STOVE BUDGETS: Cylinderical  buckets for wooden stoves. Chrome budgets. Thick iron sheet budgets, 2mm, 1.50mm budgets. 0.70mm budgets.

And all things about the stoves we produce.

Stove paddles,

  hangers,            

fume pipes and elbows,

sheet and plastic chimney covers,

rosettes,   ...etc.  EVERYTHING ABOUT THE STOVES...

 

Our experience is our guarantee,  Our quality is  our sign.

 

 

Home   About   Products   Services and Articles   Contact   Faydalı Bilgiler
Copyright 2005 Ahmet Senturk ve Ogll.Ltd..All rights reserved.